Бакучиол - мощна съставка на растителна основа, която е идеална за чувствителна кожа и има свойства против стареене.
Бакучиолът е екстракт, който идва от семената и/или листата на растението Psoralea Corylifolia или "Babchi". Той отдавна е основен продукт в традиционната аюрведична и китайска медицина, ценен заради своите антиоксидантни, противовъзпалителни и антимикробни свойства и използван за лечение на кожни заболявания като екзема, псориазис и алопеция. Напоследък бакучиолът се налага в масовата грижа за кожата заради ефекта си, наподобяващ този на ретинола.
BAKUCHIOL основни факти
- ВИД НА СЪСТАВКАТА: Хидратант
- ОСНОВНИ ПОЛЗИ: Намалява бръчките, повишава стегнатостта на кожата и намалява видимостта на порите.
- КОЙ МОЖЕ ДА ГО ИЗПОЛЗВА: Като цяло бакучиолът е безопасен за всички типове кожа.
- КОЛКО ЧЕСТО МОЖЕ ДА СЕ ИЗПОЛВА: Безопасно е да се използва два пъти дневно, сутрин преди овлажняващ крем и вечер преди всякакви серуми.
- РАБОТИ УСПЕШНО С: Други хидратиращи съставки, като сквалан и PHA.
- НЕ ИЗПОЛЗВАЙТЕ С: Гликоловата киселина може да влоши състава.
Какво е Бакучиол?
Някои от веществата от растението Babchi вече се използват за лечение на състояния като витилиго, но използването на бакучиол е сравнително нова практика.
В проучване от 2019 г. не е установена разлика между ретинола и бакучиола при лечението на бръчки и хиперпигментация.1
Потребителите на ретинол обаче са изпитвали по-голяма сухота на кожата и парене. Други проучвания също съобщават за подобрение на линиите/бръчките, пигментацията и еластичността с бакучиол.
Подобно на ретиноидите, бакучиолът стимулира рецепторите за производство на колаген в кожата.
Продава се под формата на серуми и кремове, много от които комбинират бакучиол с други растителни вещества, като шипка и морски водорасли.
Ползи за кожата от бакучиол
Е, както вече беше споменато, бакучиолът е не само толкова ефективен, колкото ретинола, в борбата с фините линии, бръчките и неравномерния тен на кожата, но той също така е по-малко дразнещ. Подобно на ретинола, бакучиолът задейства генетичен път в кожните клетки за създаване на няколко вида колаген, които са полезни за здравето на кожата и против стареене. Той плюс това не причинява сухота или дразнене. Освен това, за разлика от ретинола, който може да направи кожата по-чувствителна към слънцето (винаги се уверявайте, че носите SPF през деня), бакучиолът може действително да помогне да се намали чувствителността на кожата към вредните слънчеви лъчи.
Според споменатото по-горе проучване в The British Journal of Dermatology след 12 седмици при лицата, третирани с бакучиол, се наблюдава значително подобрение на бръчките, пигментацията, еластичността и фотоуврежданията като цяло.1 Освен антиейдж и противовъзпалителните си свойства бакучиолът е полезен и в борбата с акнето.
- Изравнява тена на кожата: Бакучиол прониква дълбоко в кожата, за да намали появата на тъмни петна или зони на хиперпигментация.2
- Намалява появата на фини линии: Подобно на ретинола, бакухиолът подтиква клетките да се регенерират и да произвеждат колаген, като по този начин "изпъва" кожата ви и намалява видимостта на линиите и бръчките.3
- Не предизвиква сухота или дразнене: Докато ретинолът и други съставки за грижа за кожата могат да я изсушат или да предизвикат раздразнение, бакучиолът е по-нежен и не е известно да предизвиква дразнене.1
- Ускорява регенерацията на кожните клетки: Бакучиол изпраща сигнали на клетките, че е време да засилят производството на колаген и обновяването на клетките.
- Подходящ за всички типове кожа: Тъй като е нежен към кожата, бакучиол може да се използва от всеки без значение от типа кожа.
- Помага за успокояване и заздравяване на кожата: Бакучиол подпомага клетъчната обмяна и регенерацията на клетките, като може да помогне за успокояване и заздравяване на кожата отвътре навън.
Странични ефекти на бакучиол
На този етап не са известни проучвания, които да отразяват някакви нежелани или отрицателни странични ефекти, трябва да се имапредвид обаче, че това все още е сравнително нов продукт. Тъй като не е ретинол, той има потенциал да бъде безопасен при бременност и кърмене. Винаги е по-добре да се предпазиш, отколкото да съжаляваш, затова препоръчваме да се изчака да излязат още проучвания, за да се гарантира, че бакучиолът е безопасен за употреба по време на бременност или кърмене. Също така винаги правете консултация със специалист преди да предприемете използването на нови пордукти.
Как да го използвате?
Засега единственият начин за използване на бакучиол е да се прилага локално като серум или лосион. Подобно на ретинола, можете да нанасяте бакучиол преди обичайните си овлажняващи продукти или серуми. Тъй като е по-малко агресивен от ретинола, можете да го използвате и сутрин и вечер за постигане на максимална ефективност. Въпреки че вероятно няма да направи кожата ви по-чувствителна към слънцето, винаги не забравяйте да нанасяте слънцезащитен продукт след това, ако използвате бакучиол сутрин.
Как да добавите бакучиол към рутинната си грижа за кожата?
Добавянето на продукт с бакучиол към рутинната ви грижа за кожата е лесно: нанасяйте веднъж или два пъти дневно след почистване, тонизиране и използване на AHA или BHA ексфолиант. Ако продуктът е серум с бакучиол, нанесете го преди овлажняващия си крем. Ако това е овлажняващ продукт с бакучиол, нанесете след серума си. Както беше споменато по-горе, маслото с бакучиол е най-добре да се прилага вечер (или смесвайте по една-две капки в един от любимите си продукти за грижа за кожата, които не са с SPF, всяка сутрин).
Продукти с Бакучиол, които може да намерите в магазин МаКаСа:
Тонер за лице с екстракт от женско биле |
Нощен серум за лице с бакучиол |
Дневен крем против бръчки PUGA, Rumi Cosmetics |
MARU Околоочен крем за зряла кожа, Rumi Cosmetics |
ОЩЕ ИНТЕРЕСНИ СТАТИИ ОТ БЛОГА
- ВИТАМИН С СЕРУМ - ЗАЩО ДА ГО ДОБАВИМ КЪМ ДНЕВНАТА СИ БЮТИ РУТИНА?
- КАК ДА НАПРАВИМ ПАРФЮМ У ДОМА
- ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА - ПОЛЗИ ЗА КОЖАТА
- ОКОЛООЧЕН КРЕМ СПРЕД ТИПА КОЖА
- ДОМАШНО ПРИГОТВЕНИ НАТУРАЛНИ ДЕЗОДОРАНТИ С ЕТЕРИЧНИ МАСЛА
- ТОП 9 ЕТЕРИЧНИ МАСЛА ПРИ КОСОПАД
Тази статия все още няма коментари