Когато искаме да подхраним косата си в дълбочина, веднага се сещаме за чудното рициново масло. По целия свят рициновото масло продължава да се използва при терапии за възстановяване на косата, за омекотяване и успокояване на кожата на скалпа. Но дали само в това се състои неговото приложение? Преди да пристъпим към интересната част, държим да отбележим, че тук ще разгледаме качествата само на маслото от органично производство на суровината и последващото ѝ студено пресоване. Студено пресованото рициново масло е несравнимо по качество с широкоразпространените евтини разновидности за фармацевтичната промишленост. Тези варианти са нагрявани, рафинирани и най-вече чистотата на полезните мастни киселини е трайно намалена.
Въпреки че в световен мащаб производството на рицин е един от най-евтините, технологията чрез студено пресоване дава едва около 45% добив, след филтриране на семената първо качество. Поради това висококачественото рициново масло не е евтино. Чистото масло е по-гъсто от останалите базови масла, светложълто или безцветно на цвят, не изсъхва и не образува филм върху кожата. Трябва да знаете, че не ухае и много приятно, но винаги можете да добавите капка две от любимото си етерично масло. Когато за първи път се сблъсквате с него, не се учудвайте от аромата му, не е развалено, то просто така мирише заради високото съдържание на рицинолова киселина. За нея ще разкажем малко по-долу в статията.
Маслото е една от най-често използваната съставка в козметичната индустрия, тъй като придава на кремовете снежнобял цвят и блясък на сенките, червилата и другите гримове. Многото му форми включват: масла, душ гелове, лосиони, сапуни, натурални шампоани, балсами и дори свещи.
ИСТОРИЯ НА РИЦИНОВОТО МАСЛО
Въпреки че първоначално много хора смятат растението Рицин за опасно, финото масло, произведено от семената му, притежава многобройни ползи, които скоро стават известни по целия свят. Предимствата на рициновото масло са открити и популяризирани от Едгар Кейси, който се смята за „бащата на холистичната медицина“. Той запознава обществеността с неговите лечебни свойства, свързани с редица здравословни проблеми, като на много места маслото е известно още под наименованието „Дланта на Христос“.
Ricinus communis, по-известно като растението Рицин, расте в средиземноморски региони, както и в тропическите региони на Африка и Индия. В миналото рициновото масло се е използвало, като слабително, при бременните жени, за да предизвика раждане, както и за ускоряване на потока на кърмата. В Древен Египет рициновото масло се е използвало във фитили за запалване на лампи, а семена на растението са били открити в гробници, датиращи от 4000 г. пр.н.е.
КАКВИ СА ПОЛЗИТЕ ОТ УПОТРЕБАТА НА РИЦИНОВО МАСЛО
Рициновото масло може да повлияе положително на косата, като стимулира циркулацията, в това число и растежа ѝ, като запазва нейните овлажняващи свойства. Със своите противогъбични свойства, рициновото масло може да лекува инфекции на скалпа, като елиминира бактериите и микроорганизмите, които могат да причинят косопад или пърхот .
Тук е мястото да ви кажем, че маслото е с много гъста и мазна консистенция. Затова винаги препоръчваме, когато нанасяте на скалпа да бъде с пипета за по-добър контрол. Необходима ви е капка-две, в никакъв случай не прекалявайте! Ако правите маска за коса вечерта и сте сложили прекалено много от маслото, сутринта ще ви иска да крещите в банята, защото няма да можете да го отмиете лесно. Затова ни се доверете, нашето семейство редовно ползва рициново масло за подхранване на косата и препоръчителната доза е до 3-4 капки в зависимост от състоянието на косата.
Прилагано върху скалпа, рициновото масло може и да забави появата на белите коси, тъй като може да предотврати по-нататъшната загуба на пигмент на косата. Със своите овлажняващи свойства, които заключват влагата, рициновото масло може да третира сухата и увредена коса, като я прави по-плътна, блестяща, по-мека и гладка. Не се притеснявайте, ако косата ви е склонна към омазняване, спокойно можете да ползвате маслото за маска. Изпитана рецепта за блясък и подхранване на скалпа.
Друго изключително приложение е за удължаване и сгъстяване на миглите. Изпробвайте в продължение на месец да нанасяте вечерно време преди лягане и ще се уверите, как погледът ви ще добие по-пърхащ вид. :) Но ползите му не са само за косата и миглите. Рициновото масло може да помогне на ноктите ви да растат и да станат по-здрави. Също така подхранва чудесно кожичките и сухи ръце, особено приятно през суровите зимни месеци. Втрийте няколко капки масло върху кожичките, ноктите и ръцете и ще забележите веднага тяхното омекотяване.
И още нещо много полезно през лятото. Противовъзпалителните свойства на рициновото масло го правят подходящо за облекчение на изгорена от слънцето кожа. Неговите овлажняващи способности също могат да намалят и неприятното лющене/белене, ако сте прекалили със слънцето. Смесете в бутилка с капкомер рициново масло, гел от алое вера, витамин Е и капка-две лавандула. Нанесете на засегнатите участъци с леки масажни движения.
Да поговорим за съставките. Основните химически съставки на рициновото масло са: рицинолова киселина, олеинова киселина, линолова киселина (омега-6 мастна киселина), α-линоленова киселина (алфа-линоленова киселина - омега-3 мастна киселина), стеаринова киселина и палмитинова киселина. Тук ще посочим само характерните свойства за рициноловата киселина, тъй като тя съставя почти 90% от рициновото масло. Рициноловата киселина:
- Облекчава мускулни болки и болки в ставите.
- Успокоява сърбежа, подуването, възпалението, порязванията и гъбичните инфекции.
- Ефективно се бор с бактериите, причиняващи акне, и облекчава склонна към акне кожа.
- Притежава антимикробна активност.
- Увеличава циркулацията.
- Засилва растежа на косата.
- Омекотява и хидратира косата и кожата, като по този начин предотвратява накъсванията.
- Балансира хормоните.
- Елиминира телесните токсини, като подпомага лимфната система.
Когато се прилага локално на кожата повишава еластичността и стимулира производството на колаген. Високото съдържание на мастни киселини, може да забави признаците на стареене, чрез дълбоко овлажняване, омекотяване и успокояване на кожата.
Неговите противовъзпалителни и антибактериални свойства го правят полезно при появата на акне, тъй като прониква лесно в кожата, без да запушва порите или да влошава състоянието ѝ. Мастните киселини на рициновото масло възстановяват хидратацията и премахват ефектите от сухота, също така спомагат за намаляване на появата на нежелани петна и белези, при редовна употреба. Емулгиращите свойства на маслото му позволяват да бъде защитен агент, който остава като бариера върху кожата и я предпазва от суровите условия на околната среда. Облекчава дискомфорта при болки в мускулите и в ставите, особено полезно е за лек масаж при претоварване. Поради своите затоплящи свойства, рициновото масло засилва циркулацията, което го прави идеален избор за масажни смеси.
Рициновото масло е ефективно и за намаляване на появата на целулит, тъй като засилва кръвообращението, увеличава производството на колаген и влияе върху баланса на хормоните.
КАК СЕ ИЗВЛИЧА РИЦИНОВОТО МАСЛО?
Рициновото масло се получава от зрелите семена на растението Рицин чрез метод на студено пресоване или чрез екстракция с разтворител. Нито смилането, нито закаляването може да се прилага върху семената на рицина по начина, по който се прилага върху ленените семена или соевите зърна.
В процеса на екстракция почистените семена първо се прекарват през машини, които премахват външните им слоеве. Колкото по-задълбочена е тази част от процеса, толкова по-леко е полученото масло. След това семената се поставят в клетка преса, през която се получава суровото масло.
КАК СЕ КУЛТИВИРА?
Растението Рицин може да расте върху различни типове почви, стига да са дълбоки и да имат подходящ дренаж на вода. В Индия семената се засяват или в началото, или в края на дъждовния сезон. Беритбата се извършва предимно на ръка в тропическите райони.
По време на процеса на прибиране на реколтата, шиповете на шушулките първо се отчупват, след това капсулите се отстраняват в контейнери, носени от комбайните. Ако капсулите още не са сухи, когато се берат, те трябва да се разпръснат и изсушат. В Индия те се оставят да изсъхнат под слънцето, докато станат черни. Зърната се изваждат от капсулите, след това се прибират и пресяват, за да се отстранят външните покрития или „обвивките“ на зърната заедно с нежеланите частици.
ОЩЕ ИНТЕРЕСНИ СТАТИИ ОТ БЛОГА
- МАСЛО ОТ НАР – ПЛОДЪТ НА ЖИВОТА
- МАСЛО ОТ МАНГО – ЗА КРАСИВА КОЖА И КОСА
- МАСЛО ОТ ШИПКА – ИЗВОРЪТ НА МЛАДОСТТА
- НАЙ-ПОПУЛЯРНИТЕ БАЗОВИ МАСЛА И ТЕХНИТЕ СВОЙСТВА
- ЕТЕРИЧНИ МАСЛА - ПРИЛОЖЕНИЯ И ПОЛЗИ В АРОМАТЕРАПИЯТА
Информацията в тази статия е само с образователна цел и не е предназначена да служи за база профилактика или лечение!
Източници: Wikipedia, www.aromaweb.com, www.newdirectionsaromatics.com/blog/products/all-about-castor-carrier-oil.html – превод Надежда Георгиева
Снимки: Makasa.org, Depositphotos, Pixabay, всички права запазени