Всички сме запознати с употребата на мащерката, като билка и подправка в кулинарията. Но освен че придава неповторим вкус на храната ни, от растението мащерка (Thymus vulgaris) се извлича и етерично масло от мащерка.
Етеричното масло от мащерка е популярно със своите противогъбични, противовъзпалителни и антибактериални свойства. Има отлични облекчаващи свойства при респираторни проблеми. Често се се среща и като консервант в храните, козметиката и тоалетните принадлежности.
Съществуват няколко проучвания, които потвърждават способността на етеричното масло от мащерка да намалява или елиминира бактериите, да поддържа здравето на сърцето и да облекчава възпаленията в организма.
В продължение на векове мащерката се използва от различни народи и култури за кадене в свещени храмове, в древните практики за балсамиране, както и против кошмари. Точно както историята на мащерката е богата на разнообразни приложения, така и множеството ползи и употреби на етеричното масло продължават и до днес.
ВИДОВЕ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА ОТ МАЩЕРКА
Мащерката е дребно цъфтящо растение, принадлежащо към семейство Lamiaceae и рода Thymus. Произлиза от средиземноморието и има малки сиво-зелени листа и малки розово-лилави или бели цветчета, които цъфтят обикновено в началото на лятото. Поради лекотата, с която се опрашва, мащерката има доста различни видове, като около 300 от тях съдържат варианти на силно ароматното му етерично масло. Популярните видове мащерка включват:
- Thymus vulgaris – Обикновена (градинска) мащерка.
- Thymus zygis – Испанска (бяла) мащерка
- Thymus citriodorus – Лимонена мащерка
- Thymus serpyllum – Дива мащерка
- Thymus satureioides – Мароканска мащерка
Мащерката се отличава от повечето етерични масла, с това че едо и също растение от вид, може да даде различни хемотипове. Хемотипът е специфична разновидност, която принадлежи към един и същи вид растение, но все пак показва значителни разлики в химическия състав на етеричното масло.
Накратко: хемотип е начин да се каже, че едно и също растение може да има различни видове химични съставки. Повечето етерични масла нямат различни хемотипове, но е важно да отбележим, че хeмотипът определя техните терапевтични свойства. Тези вариации обикновено се появяват, когато едно и също растение се отглежда в различни среди. Например, общодостъпните хемотипове на обикновената мащерка (Thymus vulgaris) включват:
- Thymus vulgaris ct. thymol – Най-известният и широко достъпен сорт мащерка, богат на фенолното съединение тимол и се слави като отличен естествен антисептик, мощен както в аромата, така и в терапевтичното си действие. Етерично масло от мащерка, хемотип тимол ще намерите в магазин МаКаСа на немската марка PRIMAVERA.
- Thymus vulgaris ct. linalool – По-рядко срещан, този сорт е богат на линалол, с по-мек, по-сладък, тревист аромат. Известно е, че е по-нежен в действията си и се използва особено при локални приложения. От този сорт, магазин МаКаСа предлага на немската марка PRIMAVERA Етерично масло от мащерка, хемотип линалоол.
- Thymus vulgaris ct. geraniol – Още по-рядко срещан, този сорт е богат на гераниол, с по-мек, по-флорален аромат. За него също е известно, че има по-нежно въздействие.
Разнообразието на мащерката е истинско отражение на нейната здравина и адаптивност към околната среда. Като едно от най-мощните и ценни масла в ароматерапията, важно е да знаете латинското наименование и хемотипа (ако има такъв) на определено масло от мащерка преди употребата или закупуването му. Неговите терапевтични свойства, препоръчани приложения и профил на безопасност ще се различават в зависимост от характеристиките му.
ИСТОРИЯ НА ЕТЕРИЧНОТО МАСЛО ОТ МАЩЕРКА
От Средновековието до днешни времена мащерката е била възприемана като мощна духовна, лечебна и кулинарна билка. Изгарянето на това силно ароматно растение отдавна символизира изчистването и пречистването на всичко негативно и нежелано, независимо дали са вредители, патогени, несигурност, страхове или кошмари. Именно Плиний Стари, известният римски философ и автор, уместно обобщава това чувство: „Мащерката прогонва всички отровни създания“. Съответно се смята, че думата „мащерка“ произлиза от гръцката дума „тимон“ (което означава „опушвам“ или пречиствам).
Известно е, че римляните добавят мащерка в своите билкови бани, за да подпомогнат прочистването; техните войници използвали билката като средство за внушаване на смелост и храброст, преди да влязат в битка. Гърците са използвали мащерка, за да имат спокоен сън и да преодоляват всякакви страхове, които биха се проявили като кошмари. Египтяните са пазили мащерката за починалия, използвайки я в свещени ритуали за балсамиране, за да съхранят тялото и да подпомогнат духовното му преминаване в отвъдното.
Мащерката често се е горяла в домовете и на местата за поклонение, за да се прочистят помещенията от неприятни миризми и да се предотврати появата на болести. Нейните пречистващи и защитни свойства са били добре известни още в онези дни. Използвана е от обществеността, билкарите, традиционните лечители и медицинските заведения за предпазване от смъртоносни болести и инфекции чрез почистване на рани, дезинфекциране на болници, пречистване на месото преди консумация и опушване на въздуха.
ПРЕДИМСТВА И СЪСТАВ НА ЕТЕРИЧНОТО МАСЛО ОТ МАЩЕРКА
Богатият химичен състав на етеричното масло от мащерка, допринася за известните му пречистващи и терапевтични свойства. Една от най-известните му съставки е тимол, съединение със силни антибактериални и противогъбични действия. Други активни съединения, съставляващи маслото, включват карвакрол, p-Cymene и гама-терпинен. Имайте предвид, че точният химичен състав и следователно неговите употреби и терапевтични дейности, могат да се различават в зависимост от сорта или хемотипа на етеричното масло от мащерка.
Тимолът е силно ароматен монотерпенов фенол, който е подробно изследван за неговите антимикробни свойства. Доказано е, че се бори с различни щамове бактерии и гъбички, вируси, паразити и насекоми. Поради своята интригуваща антисептична природа, тимол се използва като съставка във водата за уста, различни дезинфектанти, както и за контрол на вредителите.
Карвакролът, също монотерпенов фенол, излъчва топла и остра миризма. Подобно на тимола, той проявява противогъбични и антибактериални свойства. Наблюдавано е, че и тимолът, и карвакролът имат антиоксидантни и антитусивни (подтискащи кашлицата) ефекти. Етеричното масло от мащерка е популярно с това, че облекчава респираторни проблеми.
p-Cymene е монотерпеново съединение със свеж мирис на цитрусови плодове. Показва антимикробни ползи наред с аналгетични и противовъзпалителни свойства. Гама-терпиненът присъства естествено в много цитрусови плодове и показва силни антиоксидантни качества. Излъчва освежаваща, сладка, остра миризма.
Маслото от мащерка също е известно с факта, че укрепва имунната система и допринася за цялостното ни здраве и благополучие. Улеснява функцията на храносмилателната система, премахва излишните газове и помага за облекчаване на подуването на стомаха. Благодарение на успокояващия си ефект, маслото от мащерка осигурява естествено облекчаване на болката за тези, които страдат от физическа умора, както и от мускулна болка, напрежение и скованост. Отхрачващите качества на маслото от мащерка улесняват възстановяването на дихателните пътища и могат да облекчат лекия дихателен дискомфорт, като същевременно потискат кашлицата.
В ароматерапията, етеричното маслото от мащерка служи като тоник и има укрепващо действие, както върху тялото, така и върху ума. Вдишването на проникващия му аромат може да бъде полезно по време на стрес, умора, страх или при чуство на дълбока скръб. Маслото е чудесно за придобиване на повече увереност и самочувствие, за повече кураж при важни решения или времена на несигурност. Етеричното масло насърчава по-спокойния сън, защитава тялото по време на често срещани сезонни заболявания, като грип, облекчава главоболието и други общи неразположения.
Широко използвано и в козметиката, маслото от мащерка е идеално за хора с мазна кожа или акне. Неговите антимикробни свойства помагат за изчистване на кожата, намаляване на проблемите с текстурата и постигане на по-равномерен тен.
РЕЦЕПТА ЗА МАСЛЕН СЕРУМ С ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ МАЩЕРКА ПРИ КОСОПАД
- За основа изберете базово масло, като масло от жожоба или масло от гроздови семки.
- В 200 мл базово масло разтворете по 3 капки от етерично масло от мащерка, лавандула, розмарин вербенон и кедър. Всяко от тези масла има свойства, които са полезни за растежа на косата и здравето на скалпа.
- Масажирайте малко количество в скалпа дневно за около 5 минути. Оставете, като маска за около един час или за една нощ.
- След това изплакнете с мек шампоан (без сулфати и изсушаващи съставки) и подходящ балсам.
Нанасяйте серума няколко месеца и ще видите резултати в съживяването на косата ви. Все пак преди да предприемете каквито и да е домашни лечения, е добре да установите, каква е причината за косопада – хормонални проблеми, стрес и др. Прекратете приложението, ако почувствате дразнене на скалпа.
ПРОТИВОПОКАЗАНИЯ ЗА ЕТЕРИЧНОТО МАСЛО ОТ МАЩЕРКА
Етеричното масло от мащерка съдържа голямо количество феноли, които са силни дразнители за кожата и лигавиците. Маслото мащерка никога не трябва да бъде нанасяно върху кожата неразредено. Препоръчваме ви да използвате по-нежното масло с хемотип линалоол, а преди употреба да направите тест с кожни пластири.
Поради силата на етеричното масло от мащерка, тези от вас със специфични здравословни проблеми и под лекарско наблюдение, трябва да избягват употребата на масло от мащерка. Бременните и кърмещи жени не трябва да прилагат етерично масло от мащерка, под каквато и да е форма. Етеричното масло от мащерка никога не трябва да се използва около очите, вътрешната част на носа или други чувствителни зони на кожата.
В случай на алергична реакция, преустановете употребата на продуктите и незабавно потърсете съвет от лекар, фармацевт или алерголог. За да предотвратите нежелани реакции, консултирайте се с медицински специалист преди употреба. Това масло винаги трябва да се съхранява на място, което е недостъпно за деца.
ОЩЕ ИНТЕРЕСНИ СТАТИИ ОТ БЛОГА
- МАСЛО ОТ РИГАН – ПРИ РЕСПИРАТОРНИ ПРОБЛЕМИ
- ТАМЯН – ЗЛАТНОТО ЕТЕРИЧНО МАСЛО
- БЕЗСМЪРТНИЧЕ – БИЛКАТА НА СРЕДИЗЕМНОМОРИЕТО
- ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ВЕТИВЕР – АРОМАТЪТ НА ЗЕМЯТА
- ЕТЕРИЧНИ МАСЛА - ПРИЛОЖЕНИЯ И ПОЛЗИ В АРОМАТЕРАПИЯТА
Информацията в тази статия е само с образователна цел и не е предназначена да служи за база профилактика или лечение! Международната федерация на професионалните ароматерапевти (IFPA) не препоръчва етеричните масла да се приемат вътрешно, освен ако приложението не е под наблюдението на лекар, квалифициран в клиничната ароматерапия! Подобно на лекарствата, към етеричните масла трябва да се отнасяме с уважение. Важно е да потърсите професионален съвет и внимателно да следвате инструкциите посочени на опаковката на продуктите, които закупувате.
Източници: https://www.aromaweb.com, Wikipedia, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28214817/, https://www.healthline.com/health/health-benefits-of-thyme#acne
Превод: Надежда Георгиева, написа и оформи Кремена Петрова
Снимки: Depositphotos, Primavera life, makasa.org, всички права запазени
Тази статия все още няма коментари