За нас не е съвсем безопасен и затова личният ни избор е да не използваме продукти съдържащи Октокрилен.
Октокриленът се абсорбира лесно от кожата и се натрупва в организма. Той поглъща UVB (отгоре на повърхността) и някои къси UVA лъчи (в дълбочина на кожата) и произвежда свободни радикали, които е възможно да увреждят клетките и причиняват мутации на ДНК.
Той е съставка, използвана предимно в слънцезащитните продукти, тъй като се използва и като консервант и предлага някои овлажняващи кожата свойства, както и като емулгатор в слънцезащитния лосион.
Октокриленът често се комбинира с авобензон, тъй като действа като стабилизатор и позволява на слънцезащитните продукти да бъдат водоустойчиви.
По информация към ноември 2020 г. FDA и Регламентът за козметичните продукти на ЕС считат октокрилена за безопасен в концентрация до 10% като активна съставка в химически слънцезащитни продукти. Въпреки това той е свързан с алергични реакции при хора с чувствителна кожа и не бихме го използвали върху кожата на децата си.
За да покрие целия UV спектър, той трябва да си партнира с други химически съставки. Често се комбинира с авобензон, тъй като авобензонът добре покрива останалата част от UVA спектъра.
Безопасен ли е октокриленът за хората?
Доказано е, че при изследвания октокриленът преминава през кожата, навлиза в кръвния поток, метаболизира се и в крайна сметка се отделя в урината под формата на метаболити.
“Октокриленът се разгражда по естествен път до химическото вещество бензофенон в над дузина популярни продукти. Както октокриленът, така и бензофенонът се абсорбират лесно в кожата.” (източник)
Знаем, че октокриленът се натрупва в организма. Химикалът абсорбира UVB и някои UVA лъчи и произвежда свободни радикали, които могат да увредят клетките и да причинят мутации на ДНК.
Съществуват доказателства, че октокриленът е отговорен за репродуктивната токсичност, въпреки че при опитите са използвани дози, по-високи от тези, които биха се използвали в козметиката. Препоръчваме на бременните жени да избягват този химикал в слънцезащитните продукти и всякаква грижа за кожата.
Всички слънцезащитни продукти и продукти за грижа за кожата в МАКАСА не съдържат октокрилен.
Безопасен ли е октокриленът за морските организми и рифовете?
Бързо биоразграждащ се и след това биоакумулиращ се, октокриленът е открит и в рибите. Доказано е, че в коралите октокриленът се натрупва под формата на конюгати на мастни киселини и предизвиква митохондриална дисфункция (източник). Очакват се допълнителни проучвания за цялостното въздействие върху околната среда на морските обитатели.
Океанографите са установили, че нефтохимикалите вредят на морската среда и рифовете, тъй като увеличават скоростта на избелване на коралите. През 2018 г. страната Палау забранява продажбата и използването на три UV филтъра, включително октокрилен. А през 2019 г. американският остров Вирджиния също забранява продажбата и употребата на оксибензон, октиноксат и октокрилен.
Различни други крайбрежни райони по света (Хаваите са първата юрисдикция в САЩ, която е направила това) са започнали да забраняват два химикала, които се съдържат в обичайните слънцезащитни продукти (оксибензон и оксиноксат).
Какви стъпки да предприемете
1. Запознайте се със съставките – Обърнете слънцезащитния си крем и прочетете съставките. Искаме всеки да знае кои са добрите съставки, независимо какви продукти ицползва.
2. Купувайте безопасни слънцезащитни продукти – в MAKASA се стремим да придлагаме само продукти с най-здравословните, най-безопасните и най-ефективните съставки в слънцезащитните продукти. Пазарувайте безопасни слънцезащитни продукти тук.
3. Научете приятел – Ако познавате някого, който все още купува слънцезащитни продукти със съмнителни съставки, моля, споделете тази публикация с него/нея.
4. Какво не бихме желали да има в слънцезащитата, която ползваме ние:
- Petrochemicals
- Synthetic fragrance
- Parabens
- Nano-particles
- oxybenzone
- octinoxate
- octisalate
- octocrylene
- homosalate
- avobenzone
ОЩЕ ИНТЕРЕСНИ СТАТИИ ОТ БЛОГА
- ВИТАМИН С СЕРУМ – ЗАЩО ДА ГО ДОБАВИМ КЪМ ДНЕВНАТА СИ БЮТИ РУТИНА?
- КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВАТ ТЕРПЕНИТЕ – ПРЕГЛЕД И ПОЛЗИ
- ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ИЛАНГ-ИЛАНГ – ПОЛЗИ И ПРИЛОЖЕНИЯ
- ГРИЖАТА ЗА КОЖАТА КАТО ГРИЖА ЗА СЕБЕ СИ
- ХИДРОЛАТ ОТ ХАМАМЕЛИС ПОЛЗИ И ПРИЛОЖЕНИЕ
- 13-те НАЙ-ДОБРИ ЕТЕРИЧНИ МАСЛА ПРОТИВ ПЪРХОТ
- БАКУЧИОЛ – ЕСТЕСТВЕНАТА АЛТЕРНАТИВА НА РЕТИНОЛ
КАТЕГОРИИ
- АРОМАТЕРАПИЯ
- ЕТЕРИЧНИ МАСЛА
- БАЗОВИ МАСЛА
- МЕТОДИ НА ДИФУЗИЯ
- НАТУРАЛНА КОЗМЕТИКА
- РЕЦЕПТИ С ЕТЕРИЧНИ МАСЛА

Вашият коментар
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.