Пролетта настъпи, топлите дни зачестяват все повече, а предвид ситуацията в света, прекарваме голяма част от ежедневието си в затворени помещения. Това влияе, както на вида на кожата ни, така и на емоционалното ни състояние.
След студените зимни дни, неблагоприятните условия, на които е била изложена, и липсата на достатъчно слънчеви лъчи през изминалия сезон, кожата ни има нужда от подхранване и съживяване.
Ексфолиантите за лице и тяло са с различна текстура и състав, но ролята им е еднаква – да премахнат мъртвите клетки от горния и слой, като по този начин подобрят кръвообращението и вида на кожата.
В зависимост от личните предпочитания и типа кожа, можете да изберете ексфолиращ продукт с различна основна съставка, като това може да бъде сол, захар, смлени черупки или семена на различни плодове, както и растителни микрогранули. Ексфолиантите за лице са с по-фина текстура, тъй като кожата там е нежна и не трябва да бъде третирана инвазивно. За допълнителна грижа може да се използва и специална гъбичка (тип Конджак) за масаж на лицето и подобряване на микроциркулацията.
Когато ексфолирате лицето си, премахвате мъртвите клетки от най-горния слой на кожата си и почиствате порите, като същевременно спомагате за премахването на черните точки, пъпките и акнето. Ако не изчиствате редовно замърсяванията от кожата си, може да запушите порите и така да загуби здравия си вид.
Ползите от ексфолирането на лицето са:
И разбира се е важно е и как правилно да ексфолирате така деликатната кожа на лицето. Първо почистете с помощта на гел или пяна, предназначен за вашия тип кожа, за да отстраните замърсяванията и остатъците от грим. След това, на влажна кожа, нанесете ексфолиант, предназначен специално за почистване на лице. Можете да използвате гъбичка за нанасянето или да нанесете с пръсти. Масажирайте с кръгови движения, като избягвате зоната около очите, тъй като тя е много деликатна и може да се раздразни. Изплакнете обилно с вода и подсушете много нежно с леко потупване. Можете да оставите кожата леко влажна или да я напъскате с флорална или термална вода по избор преди нанасянето на любимия ви крем за лице.
Ексфолирането на тялото е също от голямо значение. Както се грижим за кожата на лицето си, която ни представя пред света, така трябва да се погрижим и за останалата част, особено в периода след зимните месеци, когато кожата ни е била покрита постоянно с няколко пласта дрехи, а краката в затворени обувки.
Ексфолиантите за тяло се различават от тези за лице по текстурата и основната съставка. Освен че премахват мъртвите клетки от повърхността на кожата, редовното ексфолиране на тялото може да помогне в борбата с целулита, както и за предотвратяване на врастнали косми.
Ексфолиант за тяло обикновено се използва 1-2 пъти седмично.
Препоръчително е да използвате ексфолиант непосредствено след баня или след вана – тогава кожата се почиства по-лесно, тъй като порите са отворени. Добре е процедурата да се прави вечер, когато не ви предстои излизане. Обърнете специално внимание на зоните с по груба кожа като пети, лакти, както и на бедрата и корема.
Използването на кремове за лице с подхранващо и овлажняващо действие, ще възстанови еластичността и свежия ѝ вид.
Изборът на крем трябва да е според типа кожа – за по-младата, е препоръчително да бъде подхранващ и овлажняващ. Зрялата кожа се нуждае от по-интензивна грижа, като към крема за лице може да се добави и серум, който да действа в дълбочина.
Важно е в началото на пролетта и лятото, да включим и слънцезащитен продукт, който да ни защити от първите по-силни слънчеви лъчи и така да запазим кожата си с равномерен тен – гладка и сияйна.
Как правилно да нанесем крема за лице?
За бързо попиване, на още влажна кожа, с леки кръгообразни масажни движения. Те не само ще подпомогнат усвояването на съставките, но и ще стимулират нервните окончания и ще активират кръвообръщението в епидермиса.
Не забравяйте и тялото, особено е важно да обърнете внимание на колене, лакти и пети. Освен с крем за тяло, можете да се поглезите и с домашен масаж с натурално масажно олио. Натуралните кремове за тяло, често съдържат в основата си масло от карите, което е със състав близък до човешкия себум. То стимулира по естествен начин производството на колаген и регенерацията на кожата. Кокосовото масло, е друга основна съставка на много кремове, поддържа оптимален баланс на влагата, и подобрява еластичността. Друго масло, което често се използва, е какаовото – подхранва в дълбочина и запазва липидният слой на кожата. Добавените етрични масла и растителни екстракти, действат в дълбочина и обогатяват кожата, като ѝ придават мекота и подобряват еластичността.
Вариантът с употребата на олио за тяло, също е подходящ за всеки тип кожа. Погрешно е да се смята, че то омазнява. Естествените масла регулират производството на себум, а масажът от любим човек има прекрасен ефект върху кожата и настроението.
Не по-маловажно е и емоционалното ни състояние в този преходен сезон. Умората, заседналия начин на живот, липсата на достатъчно слънчеви лъчи през зимата, са основание да се погрижим по естествен и безопасен начин и за тази част от същността ни.
С лечебната сила на етеричните масла, можете да постигнете добро настроение и да се преборите с пролетната умора, да съживите мечтите си и да погледнете с нови очи на ежедневието. Това може да постигнете с една лесна, но прекрасно действаща и събуждаща сетивата рецепта:
Напълнете дифузера с вода според указанията на производителя и добави етеричните масла. Включете го и се насладете на аромата.
Завършваме с цитат от Клариса Пинкола Естес, писател и юнгиански психоаналитик, автор на много книги за живота и човешката душа:
Изпозваната рецепта е от книгата „Аромотерапия за жени“
Автор: Борислава Люцканова и Александра Табакова
издателсвто Вдъхновения, 2020
Meloncello е блогът на био магазин МаКаСа, където ще споделяме интересни и полезни неща за един по-природoсъобразен живот.
прочети ощеКак да изберем висококачествен дифузер за нашия дом или офис? Наръчник за начинаещи.
прочети ощеСилният антиоксидант, който помага срещу свободните радикали. Имуностимулантът с мощен противовъзпалителен ефект
прочети ощеКак да си направим бленд или синергия? Наръчник за смесване на етеричните масла и тяхната класификация.
прочети ощеПревърнете студените зимните дни в най-прекрасните празнични моменти с нашите предложения за Коледни аромати!
прочети ощеЕдин от най-популярните аналгетици и антисептици, масло с изключителни противовъзпалителни свойства.
прочети ощеВсички обичаме етеричните масла и ароматерапията, но знаем ли, как правилно да съхраняваме своята ароматерапевтична колекция?
прочети ощеВ тази статия ще разгледаме няколко от най-популярните видове евкалиптови масла, който можете да намерите и в био магазин МаКаСа.
прочети ощеКои масла да използваме и как да си направим първите рецепти за домашни почистващи препарати с етерични масла.
прочети ощеДа разкажем за популярния аналгетик, който облекчава болка, като главоболие, мускулни болки и различни възпаления и същевремнно има ободряващ енергизиращ аромат.
прочети ощеДревните гърци и римляни, смятали боровата смола за едно от най-добрите средства за лечение на простудни заболявания.
прочети ощеЕдно от най-често използваните етерични масла, което разполага със страхотни лечебни качества. Има антибактериално действие с широк спектър на действие.
прочети още7 етерични масла, с които можем да подсилим имуната ситема. Рецепти за домашни блендове в арома дифузери за здравословен начин на живот!
прочети ощеНай-обичаното и популярно етерично масло в ароматерапията, с неповторимо ухание, което има хиляди приложения.
прочети ощеЗа полезните свойства на чистото нерафинирано кокосво масло, богато на антиоксиданти, които я предпазват от свободните радикали, които нарушават нейната еластичност.
прочети ощеКратък наръчник за правилно и безопасно прилагане на ароматерапия с етерични масла в домашни условия
прочети ощеКакво е базово/растително масло? Кое масло е подходящо за различните типове кожа?
прочети ощеНасоки за безопасност, които трябва да следваме, когато употребяваме етерични масла и продукти, получени от тях.
прочети ощеСъвременната ароматерапия въвежда термини, които не винаги са разбираеми от всеки арома любител. В тази статия ще се опитаме кратко да обясним някой от тях.
прочети ощеДопълнение към вашата арома колекция, освобождава от излишно натрупаните течности в организма.
прочети ощеЕтерични масла, които не са толкова популярни, но заслужават нашето внимание.
прочети ощеЧудодейното етерично масло и неговите невероятни качества.
прочети ощеНевероятните свойства на маточината, ценена още от древността.
прочети ощеЛесно приложими рецепти с етерични масла за бързо облекчение на болезнена и чувствителна кожа.
прочети ощеКакво е нужно да знаем за флоралните води и как да ги прилагаме
прочети ощеМногобройните полезни свойства на безсмъртничето в ароматерапията.
прочети ощеКакво знаем за слънчевата защита с натурални съставки и безопасна ли е тя.
прочети ощеПоглезете кожата на тялото си с най-ароматните продукти за тяло на МаКаСа
прочети ощеНяколко полезни рецепти и блендове за приготвяне на домашен репелент против насекоми.
прочети ощеМалко за шампоаните или защо да използваме продукти с чисти съставки
прочети ощеМъже, брадата винаги ще е на мода! В тази статия ще ви разкажем за всичко, което ще е необходимо за брадата Ви.
прочети ощеТерапия със скрабовете за тяло IL Mare Addosso, Volga Cosmetici
прочети ощеРецепти за натурален дезинфекциращ спрей с етерични масла
прочети ощеГрижа за коса и тяло с масла и билки, познати със своите качества още от древността.
прочети още